Zjazd Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych

W dniu 27.11.2021 r.  w murach Naszej Uczelni odbył się pierwszy zjazd Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych w kadencji 2021/2022, którego misją jest dbałość o poszanowanie praw doktorantów kształcących się w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a także stwarzanie uczestnikom kształcenia możliwości rozwoju naukowego. Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych zrzesza 13 uczelni kształcących doktorantów w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a aktualnie II Wiceprzewodniczącym DFUM jest Doktorant Naszej szkoły doktorskiej – mgr Patryk Młyniuk.

Zjazd otworzyła Pani Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK - prof. dr hab. Ewa Żekanowska, która zwróciła uwagę na zasady funkcjonowania szkół doktorskich i perspektywy rozwoju. Następnym punktem programu był ciekawy wykład dr hab. Marka Foksińskiego, prof. UMK zatytułowany „Pozyskiwanie środków finansowych na badania naukowe”. Po wykładzie miała miejsce dyskusja pomiędzy Gośćmi a delegatami i obserwatorami uczelni medycznych, która uwidoczniła luki w funkcjonowaniu szkół doktorskich i trudności w pozyskiwaniu środków na badania naukowe.

Następnie rozpoczęła się część nieoficjalna, podczas której doktoranci przedstawili sposoby przeprowadzenia oceny śródokresowej w swoich szkołach doktorskich. Kontynuowano także wcześniejszą dyskusję dotyczącą pozyskiwania środków finansowych i sposobu obrony rozprawy doktorskiej: cykl publikacji a monografia. Skupiono się również na problemach uczestników studiów doktoranckich, na które ogromny wpływ miała pandemia uniemożliwiająca terminowe złożenie rozprawy. Na zakończenie zarząd DFUM przedstawił plan działania na trwającą już kadencję: działania profilaktyczne, szkolenia dla doktorantów i rozwój samorządności.

Zjazd odbył się w formie stacjonarnej, co zapewne nie byłoby możliwe, gdyby nie fakt, że wszyscy uczestnicy byli zaszczepieni. Dziękujemy wszystkim za udział i już nie możemy doczekać się kolejnego zjazdu DFUM zaplanowanego na wiosnę 2022r.

Zjazd DFUM w Bydgoszczy wsparli Pani Rektor ds. Collegium Medicum – prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, Pani Rektor ds. Studenckich UMK – prof. dr hab. Beata Przyborowska, Pani Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UMK - prof. dr hab. Ewa Żekanowska, a także Samorząd Doktorantów UMK.

Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych