Administracja

Kontakt

Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych
prof. dr hab. Tomasz Szlendak
Collegium Humanisticum, pok. C 0.19
e-mail: szlendak@umk.pl
Dyżur Dyrektora: wtorek, 13:00-15:00; konsultacje po uprzednim umówieniu terminu mailowo/ telefonicznie.
Sekretariat Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych
Collegium Humanisticum, pok. C 0.18
e-mail: ars@umk.pl
tel.: +48 56 611 23 98
Dyżury Sekretariatu: poniedziałek-czwartek, 9:00-12:30.
Siedziba Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Collegium Humanisticum
ul. W. Bojarskiego 1
87-100 Toruń
e-mail: ars@umk.pl
budynek na mapie

 

Dyrektor

Tomasz Szlendak

Profesor na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK (tytuł profesora – 2012, habilitacja – 2005, doktorat – 2000, magisterium – 1997). Socjolog i antropolog społeczny. Zajmuje się socjologią kultury, socjologią rodziny, socjologią młodzieży, socjologią konsumpcji, socjoantropologią relacji płciowych i psychologią ewolucyjną. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia i uwarunkowania jakości życia, przemiany w kulturze (zwłaszcza kulturze polskiej) oraz biospołeczne konteksty rynku matrymonialnego. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika ,,Polityka” w ramach pierwszej edycji akcji ,,Zostańcie z nami” w 2001 roku. Laureat Cycerona 2019 – nagrody Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015) oraz medalem „Thorunium” w uznaniu zasług dla miasta (2015). Aktualny wiceprzewodniczący Komitetu Socjologii PAN, były członek Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Zespołu ds. Polityki Rodzinnej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W latach 2011–2019 dyrektor Instytutu Socjologii UMK. Przez kilka lat pracował w zespole zajmującym się wdrażaniem programu rozwoju kultury w Biurze Kultury miasta stołecznego Warszawy. Redaktor „Studiów Socjologicznych”. W epoce przedinternetowej pięć lat przepracował w piśmie „Elle”. W latach 2004–2008 prezes Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (został nim mając lat 30). Autor bądź współautor osiemnastu książek, w tym retro-kryminału.

Ewolucjonista z zamiłowaniem do konstruktywizmu, samokontrolujący się sceptyk, konserwatywno-liberalny socjalista, pożeracz książek, miłośnik psów mieszkający z kotem (bo kota nie da się mieć), podróżnik mimo woli, kucharz amator, posiadacz dwóch i pół tysiąca płyt na twardych nośnikach oraz kolekcjoner krawatów niekontrolujący rozrastającej się kolekcji.

Publikacje

Profil w Google Scholar

Funkcje

 

Biuro szkoły

Anna Maleszka

Prowadząca sekretariat ARS UMK ukończyła studia na historii i filologii angielskiej UMK. Obecnie – prócz pracy w sekretariacie Szkoły – jest uczestniczką studiów doktoranckich na WNH UMK, gdzie specjalizuje się w historii średniowiecznej i historii miast. W wolnym czasie trudni się przekładem tekstów w parze językowej PL>EN i EN>PL.

Jej hobby to świat zwierząt, gotowanie, zwiedzanie miast i naukowe nowinki.