Dokumenty do pobrania i procedury

Podstawy prawne i procedury:

Kształcenie w Szkole Doktorskiej:

Plan urlopu powinien być ustalany z promotorem, a wypełniony dokument podpisany przez doktoranta i promotora oraz dostarczony do Szkoły Doktorskiej.

Zgodnie z Regulaminem Szkoły doktorskiej doktoranci maja obowiązek informowania promotora oraz Szkoły Doktorskiej o przebywaniu na zwolnieniu lekarskim.

 

Ubezpieczenie doktoranta:

Sprawy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego doktoranta regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.).

Doktoranci, którzy ukończyli 26 rok życia i nie pracują, oraz nie posiadają żadnego innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez Uniwersytet na ich pisemny wniosek. Doktorant zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez Uniwersytet zobowiązany jest do powiadomienia Uniwersytetu, poprzez ponowne złożenie oświadczenia, o powstaniu innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 3 dni od daty jego powstania, w celu wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego wraz ze zgłoszonymi przez niego członkami rodziny.

Doktoranci odbywający kształcenie na tzw. przedłużeniu IV roku kształcenia, nie pobierający stypendium doktoranckiego podlegają ubezpieczeniu zdrowotnego zgodnie z zasadami obowiązującymi dla studentów, na podstawie złożonego oświadczenia.

 

Działalność naukowa/wyjazdy doktorantów:

Na wszelkie wyjazdy doktorantów związane z działalnością naukową zgodę musi wyrazić Dyrektor Szkoły Doktorskiej, a Szkoła Doktorska AST jest jednostką delegującą.

Na każdy wyjazd służbowy doktorant MUSI uzyskać pisemną zgodę Dyrektora Szkoły wzór wniosku (37 KB) /application form (55 KB)

 

Dostarczone druki polecenia wyjazdu służbowego, które są niekompletne (bez załączników, t. j. biletów, faktur, informacji o posiłkach itp.) nie będą rozliczane.

Jeśli nie zgłoszą Państwo potrzeby wydrukowania plakatu na konferencję, nie będzie to możliwe ze środków przyznanych na dany wyjazd.

UWAGA:

Faktury dokumentujące wydatki poniesione podczas zagranicznej podróży służbowej muszą być wystawione na prywatne dane doktoranta (dotyczy noclegów, samodzielnie zakupionych biletów i zakupu innych usług niezbędnych do odbycia podróży). Wyjątek stanowią opłaty za wpisowe i plakat, gdzie faktura musi być wystawiona na dane UMK.

Proszę zapoznać się z regulacjami obowiązującymi na UMK.

 

Procedura zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej

  1. Kształcenie w szkole doktorskiej kończy się złożeniem przez doktoranta/kę rozprawy doktorskiej. Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca artystyczna, projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej. Rozprawa prezentuje ogólną wiedzę teoretyczną doktoranta w dyscyplinie albo dyscyplinach oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej lub artystycznej. Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest oryginalne rozwiązanie problemu naukowego, artystycznego lub oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej.
  2. Harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej oraz termin jej złożenia jest określony w Indywidualnym Planie Badawczym (IPB) doktoranta/ki. W przypadku składania rozprawy doktorskiej w terminie późniejszym niż zaplanowany w IPB, konieczna jest wcześniejsza aktualizacja IPB ze wskazaniem nowego terminu.
  3. Przed złożeniem rozprawy doktorskiej doktorant/ka jest zobowiązany/a spełnić wszystkie warunki określone w Programie kształcenia oraz  udokumentować osiągnięcie wszystkich efektów uczenia się. Oznacza to, że doktorant/ka musi przedstawić, zatwierdzone i podpisane przez promotora lub promotorów, sprawozdanie merytoryczne za ostatni rok kształcenia w szkole doktorskiej. Doktorant/ka składa sprawozdanie za ostatni rok kształcenia nie później niż 21 dni przed złożeniem rozprawy doktorskiej.
  4. Nie później niż 14 dni przed złożeniem rozprawy doktorskiej doktorant/ka pisemnie informuje dyrektora szkoły doktorskiej o planowanym terminie jej złożenia. Poza terminem złożenia rozprawy, informacja musi zawierać tytuł rozprawy, dyscyplinę naukową i nazwisko/a promotora lub promotorów oraz wniosek o wydanie zaświadczenia o zakończeniu kształcenia w szkole doktorskiej i uzyskaniu kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji (8 PRK).

Tryb złożenia rozprawy doktorskiej

  1. Doktorant/ka składa w sekretariacie szkoły doktorskiej elektroniczną wersję rozprawy doktorskiej, identyczną z wersją, która bez zbędnej zwłoki zostanie przedłożona przed właściwą Radą Dyscypliny. Do rozprawy doktorskiej złożonej w formacie pdf na nośniku elektronicznym doktorant/ka załącza następującą dokumentację:
  1. Data potwierdzenia przez dyrektora szkoły złożenia rozprawy wraz z wymaganymi załącznikami jest dniem zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej.
  2. Po złożeniu rozprawy doktorskiej i spełnieniu wszystkich wymagań określonych w Programie kształcenia doktorant otrzymuje zaświadczenie o zakończeniu kształcenia w szkole doktorskiej potwierdzające uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK.

Kolejne czynności prowadzące do uzyskania stopnia naukowego doktora opisane są  w Uchwale nr 89 Senatu UMK z dnia 25 czerwca 2019 r. (z późn. zm.) w sprawie postępowania o nadanie stopnia doktora na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz w odpowiednich dokumentach przygotowanych przez właściwe Rady Dyscyplin.

Przykładowe dokumenty:

Oświadczenie o terminie złożenia rozprawy  / Date of submission statement 

Streszczenie rozprawy doktorskiej  / PhD_disseration_abstract 

Oświadczenie antyplagiatowe / Antyplagiarism statement 

Opinia promotora / Supervisor opinion