Nabór 2021

Szymon Bakalarczyk

Absolwent studiów na kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalność Konserwatorstwo na wydziale Sztuk Pięknych UMK. Za pracę teoretyczną pt. Rozwój przestrzenny dzielnicy Nowy Port w Gdańsku od 1772 do 1945 roku i jego problematyka konserwatorska, napisaną pod kierunkiem dr inż. arch. Bożeny Zimnowody-Krajewskiej otrzymał w 2017 r. nagrodę im. prof. Jerzego Remera, w 2018 r. wyróżnienie w międzynarodowym konkursie im. prof. Jana Zachwatowicza, organizowanym przez Polski Komitet Naukowy ICOMOS, a w 2019 r.  wyróżnienie w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

W ramach kształcenia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych, pod opieką naukową dr. hab. Ulricha Schaafa przygotowuje monografię dziejów budowlanych pałacu rodu Lehndorffów w Sztynorcie Dużym.

Jest autorem opracowań historyczno-konserwatorskich z zakresu urbanistyki i architektury. Do jego zainteresowań należą historyczne konstrukcje murowe i drewniane oraz iluminacja obiektów zabytkowych.

Opublikowane artykuły: https://umk.academia.edu/SzymonBakalarczyk


Olga Bąkowska-Zasada

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Italianistica Uniwersytetu Bolońskiego. Uzyskała podwójny dyplom licencjata na kierunku Filologia włoska oraz Filologia romańska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, koncentrując swoje zainteresowania wokół literatury dwudziestowiecznej. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie tłumaczeń poświadczonych w Interdyscyplinarnym Podyplomowym Studium Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka zgłębiała sztukę dzięki formacji w państwowych szkołach muzycznych I i II stopnia (klasa fletu poprzecznego). Odbyła liczne staże zagraniczne, m.in. na Uniwersytecie Bolońskim oraz  Konsulacie Honorowym RP w Bolonii. Wygłosiła referaty na międzynarodowych konferencjach w Polsce i za granicą.

W przygotowywanej dysertacji doktorskiej rozpatruje aspekt traumy w wielojęzycznej poezji włoskiego Novecento, ze szczególną uwagą dla twórczości Amelii Rosselli.

Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży i swojej rodziny.

Opublikowane artykuły: https://independent.academia.edu/OZasada


Katarzyna Bogdańska


Patrycja Bogdańska


Solongo Gansukh


Mateusz Hajka


Joanna Klepadło


Weronika Machowicz-Musiał


Sara Mandera


Aleksandra Miaskowska

Absolwentka filologii polskiej i socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Założycielka popularnonaukowego podcastu Pogadajmy o języku, autorka artykułów naukowych i uczestniczka konferencji na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. Współpracowała m.in. z CLARIN-PL i Spanish California Lab na Uniwersytecie w Kalifornii. Przez kilka lat była związana z Radiem TOK FM, gdzie pracowała jako kuratorka podcastów i SEO copywriterka.

Za swoje osiągnięcia i wyniki w nauce otrzymała stypendium rektora dla najlepszych studentów, a jej praca licencjacka zajęła trzecie miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową Wydziału Humanistycznego w 2018 r. Od 2022 r. współprowadzi Studenckie Koło Naukowe Językoznawców UMK „Elipsa”.

Jako socjolingwistka interesuje się rolą języka w konfliktach społecznych, szczególnie polskimi oraz angielskimi eponimami odimiennymi oraz ich obecnością w dyskursie społeczno-politycznym. Zawodowo zajmuje się także UX Designem i wykorzystaniem mieszanych metod badawczych w projektowaniu lepszych rozwiązań cyfrowych.

Prywatnie wielka miłośniczka gier RPG, muzyki ludowej i non-fiction


Ricardo Arturo Nicolás-Francisco


Paweł Nowak

Absolwent Politechniki Poznańskiej. Również socjolog. Stypendysta prestiżowego programu Fulbright, w ramach którego realizował projekt badawczy na University of Hawaiʻi at Mānoa w Honolulu oraz Arizona State University w PhoenixOdbywał półroczne staże naukowe na Università di Trento we Włoszech oraz Universidade do Porto w Portugalii. Autor i współautor kilkunastu artykułów naukowych z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.  Uczestnik wielu konferencji naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Współorganizator cyklicznej konferencji naukowej Praktyki Wobec Zwierząt w XXI wieku.

Na UMK przygotowuje doktorat z filozofii, który dotyczy współczesnej kondycji ludzkiej w horyzoncie filozofii dramatu Józefa Tischnera.

                                           Prywatnie miłośnik gór


Aleksander Parol


Patryk Popławski


Aliaksandr Prudnikau


Agata Rupińska

Doktorantka literaturoznawstwa. Ukończyła studia magisterskie z filologii angielskiej na UMK. Obecna praca badawcza doktorantki skupia się na temacie norm piękna kobiecej twarzy oraz ich przedstawieniu w tekstach literackich. Do jej zainteresowań naukowych należą literatura amerykańska, literatura popularna, estetyka, feminizm intersekcjonalny oraz gender studies. W wolnym czasie Agata zgłębia pasję do popkultury azjatyckiej, zwłaszcza japońskiej, oraz ogląda filmy i seriale z wielu stron świata.

Opublikowane artykuły oraz lista występów konferencyjnych:
https://umk.academia.edu/AgataRupinska


Dominika Szczupak

Archeolog, absolwentka Instytutu Archeologii UMK. W październiku 2021 r. przyznano jej tytuł najlepszej absolwentki studiów magisterskich Wydziału Nauk Historycznych UMK w roku akademickim 2020/2021. W grudniu 2021 r. za napisaną pod kierunkiem dr. hab. Marcina Wiewióry, prof. UMK pracę magisterską pt. „Higiena i zdrowie na zamkach w państwie krzyżackim w Prusach (XIII-XV w.) w świetle badań archeologiczno-architektonicznych” otrzymała Nagrodę im. Romana Jakimowicza.

Jej zainteresowania badawcze dotyczą budownictwa i kultury materialnej zakonu krzyżackiego i jego państwa w Prusach w okresie średniowiecza.

W ramach kształcenia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych, pod opieką naukową dr. hab. Marcina Wiewióry, prof. UMK, przygotowuje rozprawę doktorską na temat przedzamczy i parchamów zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych na obszarze państwa krzyżackiego w Prusach w średniowieczu.


Alina Śmietana

Artystka wizualna. Absolwentka Sztuki mediów i edukacji wizualnej na WSzP UMK w Toruniu. Aktualnie doktorantka Academia Artium Humaniorum, dyscyplina sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Temat badań: I do believe in fairies! Twórczość artystyczna jako dobro wspólne.

Mieszka i pracuje w Poznaniu i Włocławku.

W swojej praktyce próbuję uporać się z problemami uwierającymi mnie bezpośrednio jako część grupy. Preferuję śmiech, choćby przez łzy w bezradności, ale wbrew uległości. Najciekawsze są dla mnie działania nażywe, bezpośrednio powiązane z obecnością osób i dlatego też często posługuję się medium performace lub rozwiązaniami intermedialnymi. Staram się korzystać z codziennych, dobrze opatrzonych form i znaczeń, przez co nie buduję dystansu z uczestniczką/-kiem. Chcę, żeby moje prace były przystępne, nieprzytłaczające w pobieżnym kontakcie, najlepiej robiące coś pożytecznego. Nie robić za dużo – robić akurat i robić dobro jak się uda. Współpracuję z dwoma osobami kocimi. Teraz najbardziej zajmuje mnie myślenie magiczne, rozwiązania zastępcze instant i relacje władzy w pracach współtworzonych.


Arkadiusz Tadych


Jan Topolski

Doktorant porusza się pomiędzy naturą i kulturą; muzyką a obrazem. Praca doktorska pod kierunkiem prof. dr hab. Dariusza Brzostka dotyczy ucieleśniania dźwiękiem w kinie science fiction. Absolwent muzykologii (UW) i architektury krajobrazu (UP Wrocław), redaktor naczelny magazynu o muzyce współczesnej i sztuce dźwięki „Glissando”, krytyk i kurator filmowo-muzyczny (m.in. „Kino”, „Dwutygodnik”, „Ruch Muzyczny” i „Odra”), związany także z wykonawstwem i pielęgnacją ogrodów (Floris/ Kwiat Paproci).


Daria Tuszyńska


Benedikt Weigand